Нові правила для мікрофінансових організацій

В Україні було встановлено гранично дозволений рівень штрафів за несвоєчасну сплату мікрокредитів. Тепер максимальна сума складає 200% від першої позики. Це означає, що позичальники більше не будуть страждати від незаконних дій МФО та колекторів з-за мінімального бору.

Наприклад, при взятті в кредит суми в 2000 гривень необхідно буде повернути максимум 4 тисячі. Ніяких нарахувань «штрафних» 40% і більше за день. Про подібне нововведення розповів голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.

Як додав депутат, це законодавче нововведення допоможе захистити українців від потрапляння у боргову яму з мікрокредитами. У нас в державі склалася ситуація, коли громадянин бере в борг лише 2 тисячі, а повертає вже 34000 гривень. Було встановлено обмеження, які повинні запобігти виникненню різних ситуацій, пов’язаних (в тому числі) зі злочинністю на тлі відсутності грошей. Рішення про обмеження сум боргів не дасть кредиторам можливості відбирати майно та надокучати дзвінками за найменшої причини.

Особливості ринку МФО в Україні

Популярними в нашій країні є так звані кредити «під нуль відсотків». Звичайно, така ставка може діяти протягом тижня максимум. Після завершення вказаного терміну будуть нараховуватися відсотки – сотні і навіть тисячі. Часто за мікрокредити доводиться платити до 1702% річних.

Найбільше потенційних боржників притягують начебто вигідні умови, а після закінчення терміну повернення запускається механізм стягнення в позасудовому порядку. З першого січня 2021 року заборонено вказувати в умовах та рекламних матеріалах ставку 0 або 0,01% та подібні значення. Всі організації мають давати прибуток без введення в оману клієнтів.

Згідно з діючим законодавством України, колекторська діяльність заборонена, але ліцензію мають так звані «факторингові» компанії. Колл-центри таких контор обдзвонюють на погрожують розправою навіть не причетним до боргів людям.

Влітку 2020 року вже було анульовано ліцензії декільком подібним організаціям з вибивання боргів (навіть неіснуючих), але колл-центри продовжують працювати й зараз, незважаючи на рейди СБУ та візити правоохоронних органів. Подальше регулювання діяльності МФО має допомогти боржникам вирішити проблеми. Більше про економічне життя в Україні можна дізнатися на aeaep.com.ua.